Srbi sa sjevera Kosova nezadovoljni su novom rundom dijaloga Beograda i Prištine u Bruxellesu jer su, čini se, očekivali kako će srpski prijedlozi temeljeni na rezoluciji i platformi o Kosovu, naići na razumijevanje EU.
– Jedino je prihvaćen naš zahtjev za formiranje zajednica srpskih općina, a sve drugo je sporno, od toga prema čijim zakonima će funkcionirati zajednica, koji izborni sistem će se primjenjivati, koji organi i pod čijim zakonima će biti izabrani i koje će ovlasti zajednica imati. Priština i EU zastupali su stav i cijelo vrijeme dvodnevnog dijaloga ustrajali na gašenju takozvanih lokalnih paralelnih institucija, iako su provlačili i pitanje takozvanih sigurnosnih struktura – rekao je beogradskoj Politici vidno razočarani Krstimir Pantić, zamjenik direktora Ureda za Kosovo, ali i zapovjednik Civilne zaštite koja prijeti da će uzeti u ruke zaštitu Srba.
Kao otežavajuću okolnost po Srbe, spomenuo je kako Ivica Dačić nije pregovarao "s jednom, već s dvije strane, odnosno i Prištinom i EU, koji imaju identičan stav". Pojasnio je kako " izaslanstvo Beograda u Bruxellesu nema mogućnost predlagati rješenja, nego međunarodna zajednica i Albanci postavljaju svoje uvjete". Beogradske Večernje novosti doznaju kako će državni vrh Srbije tijekom sljedećeg tjedna načiniti detaljan plan o strukturi i konkretnim nadležnostima devet općina na Kosovu koje su "kralježnica" buduće srpske zajednice i taj razrađeni dokument Dačić će predstavit na sljedećoj rundi razgovora u Bruxellesu.
Srbija neće pristati na ukidanje postojećih institucija dok se ne dogovore nove u okviru zajednice srpskih općina koju predviđa državna platforma, doznaju Novosti, a Dačić kaže kako "mora postojati paket koji bi podrazumijevao postojanje zajednice srpskih općina s nadležnostima, načinom izbora i koji bi omogućio srpsku samoupravu na Kosovu i tek tada je moguće razgovarati da se institucije Srbije transformiraju u institucije te zajednice, u koju bi trebale ući sve općine u kojima su Srbi većina, a ne samo one sa sjevera".
>>Kosovo: Hrvati će Ustavom postati nacionalna manjina
zivjeli kosovarci u svojoj novoj/staroj drzavi-natrag dobili ono kaj su im srbi maznuli hehehehehehe